FAQ

Co (ne)jíst a (ne)pít:

 

Před aplikací piercingu doporučuji vyvarovat se kofeinu – ředí krev a místo vpichu by mohlo víc krvácet a také by mohlo být citlivější na bolest. Raději si dej něco sladkého, určitě ti to pomůže se uvolnit.

 

 

Můžu jít na více piercingů najednou?

 

  • Ano, v některých případech je to velice vhodné, pokud budeš chodit postupně třeba na 3 piercingy, tak ti hojení může zabrat třeba půl roku, ale pokud si necháš 3 najednou, tak můžeš mít i za 2 měsíce zahojeno.
  • Je ale nutné pečlivě vybírat místo, například nechat si píchnout obě uši moc vhodné není, většina z nás spí na boku a to znamená větší riziko infekce.

 

Mohu jít na piercing kdykoliv?

 

Bohužel to není tak jednoznačné a některé druhy piercingu nejsou úplně vhodné v určitém ročním období.

 

  • Léto: Nedoporučuji dělat piercing pupíku a bradavek, hojení těchto partií může trvat klidně i 6-9 měsíců a během léta je větší riziko zanesení infekce ( pot, koupání ve znečištěné nebo chlorované vodě,.. )
  • Zima: Tady zase můžou dělat problémy čepice a šály, takže nejsou vhodné piercingy uší

 

Můžu mít jakýkoliv šperk?

 

  • NE – na první aplikaci musí být šperk sterilní, což je komplikované například u šperků z bioplastu.
  • První šperk je také většinou o něco delší než šperk finální a to kvůli případnému otoku. Po úplném zahojené je možné aplikovat prakticky jakýkoliv šperk.
  • TRAGUS – POZOR – tento typ piercingu si pořádně promyslete pokud nosíte sluchátka, hlavně pecky/špunty. Nejenže je zvýšené riziko zanesení infekce ale hlavně tyto sluchátka pak nemusí držet v uchu!

Bolí to?

 

  • Samozřejmě že to bolí, ale je to rychlovka 😉
  • Pro začátek ale doporučuji začít nějakým „základním“ piercingem, například ušní lalůčky, tragus nebo nostril.

Péče o piercing

1. V okolí nového piercingu se během hojení může objevit žlutý stroupek. Jedná se o tkáňový mok a je velice důležité ho NEODSTRAŇOVAT násilně, ale jemně omývat vlažnou vodou ideálně v kombinaci s antibakteriálním mýdlem ( nebo solným roztokem ) za použití vatové tyčinky. Vždy ale pouze lehce navlhčit a co nejdříve důkladně osušit.

 

2. Následně za pomoci vatové tyčinky a vlažného solného roztoku omývejte 2x denně. Solný roztok se připravuje z 1dcl převařené vody a ½ lžičky mořské soli. Nutné je na každý den připravit čerstvý roztok! Omývejte dokud nebude piercing zcela zahojený. Tato doba je individuální a záleží jak na hojivosti každého, tak na místě vpichu. Obecně lze říct, že chrupavka se hojí o poznání déle, než například piercing nosu. I tak je úplně zahojení otázkou několika měsíců.

 

3. Šperkem v prvních dnech nepohybujte. Pravidelnou péči ráno a večer opakujte nejméně 2-3 týdny. Poté můžete intervaly čištění prodlužovat. Doporučuji ale následné pravidelné čištění šperku a vpichu alespoň jednou týdně. Zamezíte tím tvorbě usazenin nečistot, což by v budoucnu mohlo způsobit problémy s piercingem.

 

4. Doporučuji na první noc ulehnout do čistého, bavlněného povlečení. Pokud jde o piercing na hlavě, tak se vyvarovat kontaktu vlasů s piercingem a při hygieně nemáchat piercing ve vodě.

 

5. Piercing je nutné udržovat čistý a suchý!

 

6. Nepoužívejte žádné hojící krémy ( Framykoin, Bepanthen,…). V letních měsících je vhodné omezit expozici piercingu přímému slunci.

 

7. Nepoužívejte žádné dezinfekční prostředky ( alkoholové dezinfekce, peroxid vodíku,…)

 

8. Během hojení může být kůže v okolí vpichu zarudlá, citlivá na dotek a může například svědit. Toto je normální projev hojení a není třeba se nijak znepokojovat.

 

9. Pokud budete pociťovat například horkost v místě vpichu, nesnesitelnou bodavou bolest, objeví se otok či zarudnutí místa vpichu nebo dokonce hnisavý výtok okolo piercingu, může se jednat o infekci. V takovém případě je nutné zvýšit péči o piercing například pomocí horkých obkladů se solným roztokem. Pokud by se problém nezmírnil, ihned mě kontaktujte (kontakt níže) a v žádném případě šperk nevyndávejte! Mohlo by dojít k vytvoření abscesu, což by mohlo způsobit následnou sepsi.

 

10. Užívání vitamínů jako je C,E, B komplex, hořčík, zinek…může urychlit proces hojení. Naopak kouření hojící proces zpomaluje.

 

V případě jakýchkoliv dotazů, komplikací a nejasností mě neprodleně kontaktujte.